O autorze
Minister pracy i polityki społecznej, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, lekarz. Piszę o tym, co ważne dla rodzin, seniorów, pracowników i pracodawców. Piszę, bo zajmuję się Waszymi sprawami i chcę poznać Wasze zdanie.

Zapraszam również na mój profil na twitterze, facebooku, na stronę internetową, oraz do zapisania się na listę mailingową.

Polscy studenci ułatwią życie niepełnosprawnym

Zespół studentów z Politechniki Rzeszowskiej stworzył nowy sposób sterowania komputerem dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą posługiwać się myszką ani klawiaturą. To niesamowite, że takie wynalazki powstają właśnie w Polsce.


Projekt nazywa się Face Controller i umożliwia sterowanie komputerem za pomocą głosu, mimiki i ruchów głową. Jest dużo tańszy niż dotychczas stosowane rozwiązania techniczne. Studenci informatyki z Rzeszowa wykorzystali narzędzie Kinect, które do tej pory służyło wyłącznie do sterowania konsolami do gier.

Systemy sterowania komputerem dla osób niepełnosprawnych nie zawsze były wygodne. Trzeba było umieścić na ciele znaczniki, które pomagały rozpoznać ruchy. Tutaj nie ma takich utrudnień. Użytkownik będzie mógł sam skonfigurować urządzenie i dopasować je do swoich potrzeb.

Zespół Face Controllera jest na etapie szukania partnerów biznesowych. Zwrócili już na siebie uwagę producentów sprzętu i oprogramowania. Do końca roku ma powstać produkt, który następnie chcieliby rozwijać pracując z samymi użytkownikami. Kolejnym krokiem będzie wzbogacanie platformy m.in. o aplikacje społecznościowe z ułatwionym sterowaniem.


Mają na swoim koncie pierwsze miejsce w polskiej edycji Imagine Cup – prestiżowego konkursu dla młodych wynalazców, organizowanego przez Microsoft.

Serdecznie gratuluję całemu zespołowi – jestem dumny z tego, że młodzi Polacy tworzą tak ambitne, a jednocześnie potrzebne projekty. Zachęcam polskich przedsiębiorców do zainwestowania w Wasz projekt i czekam z niecierpliwością, aż z urządzenia będą mogły skorzystać pierwsze osoby z niepełnosprawnościami. Gorąco Wam kibicuję. Tak trzymać!Więcej o projekcie:
Strona Face Controller
Film konkursowy Imagine Cup
Tekst na blogu Antyweb.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...