O autorze
Minister pracy i polityki społecznej, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, lekarz. Piszę o tym, co ważne dla rodzin, seniorów, pracowników i pracodawców. Piszę, bo zajmuję się Waszymi sprawami i chcę poznać Wasze zdanie.

Zapraszam również na mój profil na twitterze, facebooku, na stronę internetową, oraz do zapisania się na listę mailingową.

Małymi krokami do dużej zmiany

Rok wyborczy to nie czas na reformy – tak się utarło w polityce. Zresztą nie tylko w polskiej, także w europejskiej. Zmiany najlepiej przeprowadzać na początku kadencji, tak aby ich efekty były widoczne jeszcze przed wyborami – suflują eksperci od marketingu politycznego.

To błąd, bo życie Polaków nie toczy się od wyborów do wyborów. Nie przypominam sobie w ostatniej dekadzie tak intensywnego początku roku wyborczego. Przygotowaliśmy dziewięć projektów, wszystkie już przyjął rząd, pięć uchwalił parlament.

Co zmieniamy?

1. Świadczenie rodzicielskie – przyjęte przez rząd


Wszyscy rodzice powinni mieć równe szanse na wsparcie w pierwszym roku życia dziecka. Bez względu na formę zatrudnienia. Świadczenie rodzicielskie, w wysokości tysiąca złotych miesięcznie, będzie wypłacane przez rok po urodzeniu dziecka rodzicom, którzy ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą skorzystać z urlopów rodzicielskich. To m.in. studenci, bezrobotni, rolnicy, pracujący na umowach o dzieło – w sumie 125 tys. rodziców.

2. Złotówka za złotówkę – przyjęte przez rząd


Polityka rodzinna powinna zachęcać do pracy, a nie do niej zniechęcać. Dajemy rodzicom gwarancję, że gdy rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa. Świadczenia nie będą już odbierane, a jedynie stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Dzięki temu z pomocy będzie mogło skorzystać dodatkowe 160 tys. rodziców.

3. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny - zrealizowane


Karta Dużej Rodziny od 1 stycznia ma moc ustawy. Zainteresowanie programem jest ogromne – swoją kartę ma już 910 tys. osób. Mogą korzystać z tańszych biletów na pociągi, zniżek na żywność, kosmetyki, ubrania i obuwie, podręczniki, paliwo. W programie jest już 524 partnerów, a z karty można korzystać w 5,6 tys. placówek.


4. Więcej środków na żłobki – zrealizowane

Wydatki na budowę i utrzymanie żłobków w tym roku wzrosły o połowę. Razem mamy zarezerwowane na ten cel rekordowe ponad 150 mln zł. Pozwoli to na stworzenie i utrzymanie 29 tys. nowych miejsc dla najmłodszych dzieci. Dzisiaj mamy już 2500 żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Jeszcze w 2007 roku takich placówek było zaledwie 373.

5. Maluch na uczelni - zrealizowane


Na budowę żłobków, klubów dziecięcych lub zatrudnienie dziennego opiekuna na uczelniach wyższych zarezerwowaliśmy w tym roku 11 mln zł. Udział w programie chcę wziąć już ponad 60 uczelni wyższych – m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Politechnika Śląska.

6. Domy seniora – przyjęte przez rząd


Chcieliśmy w jednym miejscu stworzyć przestrzeń dla seniorów do spotkań towarzyskich, warsztatów kulinarnych, działalności społecznej, budowania więzi międzypokoleniowych. Także do opieki terapeutycznej i rehabilitacji. Tak powstał program budowy domów seniora, na który w tym roku przeznaczymy 30 mln zł. Zakładamy, że pozwoli to na powstanie 100 placówek. To początek, bo do 2020 roku zarezerwowaliśmy na ten cel 370 mln zł.

7. Waloryzacja emerytur - zrealizowana


Z powodu niskiej inflacji podwyżka emerytur i rent w tym roku byłaby bardzo niska. Nie mogliśmy się na to zgodzić. Dzięki zmianie zasad minimalne emerytury i renty wzrosły cztery razy więcej niż wynikałoby to z ustawy.

8. Ograniczanie czasowych umów o pracę – przyjęte przez rząd


Kończymy z wieczną pracą na umowach czasowych. Umowy o pracę na czas określony nie będą mogły być zawierane łącznie na dłużej niż 33 miesiące, a ich liczba nie będzie mogła przekraczać trzech. To rozwiązanie kompromisowej między oczekiwaniami organizacji pracodawców, którzy chcieli 48 miesięcy, a postulatami związków zawodowych, którzy proponowali 18 miesięcy.

9. Ustawa embargowa - zrealizowana


500 mln zł pomocy dla firm, które straciły na rosyjskim embargu. Mogą je wykorzystać na dopłaty do pensji pracowników, dofinansowanie do składek ZUS oraz szkoleń pracowników.

Udowadniamy, że zmiany nie muszą być przeciw obywatelom. Wręcz przeciwnie – mogą odpowiadać na Wasze oczekiwania. Bez względu na wyborczy rytm.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...